Hints & Help

Hint 1


The price tag beneath the cupcakes shows you how much the whole pack costs. From that, you can figure out how much each individual cupcake cost. Het prijskaartje onder de cup cakes laat zien hoeveel het hele pakket kost. Daaruit kunt je berekenen hoeveel elke individuele cup cake kost.




Hint 2


Look at the first pack of cupcakes. They are the same, and 4 of them cost 12. So how much would only one cost? Kijk naar het eerste pak cup cakes. Ze zijn hetzelfde, en 4 van hen kosten 12. Dus hoeveel zou er maar één kosten?




Hint 3


It's 3! Now, if that cupcake costs 3, how much would a chocolate one cost, based on the next pack of three cupcakes? Het is 3! Als die cup cake nu 3 euro kost, hoeveel zou een chocolade cup cake dan kosten, gebaseerd op het volgende pakket van drie cup cakes?




Hint 4


Replace the cupcakes you already know the cost for with a number, and subtract this number from the sum. Vervang de cup cakes waarvan u de kosten al kent door een getal en trek dit getal af van de som.




Answers


Pink is 3, brown is 5, violet is 7, strawberry is 10 Roze is 3, bruin is 5, violet is 7, aardbei is 10





Do I have to pay tax on top of the tuition fee?


According to the Streamlined Sales and Use Tax Agreement (SSUTA) covering 24 states of the United States and the European Union rules uniform across all 28 countries, our Programs are not taxed. First, our students are evaluated by an instructor (not by a computer program or an interactive, automated method). Second, the coaching is a live interaction between students and coaches, as well as other live communications between the students directly. Third, we assist with the sign up and provide ongoing support by our human administrators. Please, consult a tax attorney to make sure you choose the right taxation method or reach out to us with any questions.




How long will I have access to the program?


Once enrolled, you’ll be able to access the Program’s materials at any time within 12 months from the enrollment date. Therefore, you can study the program at your own speed, ignoring our schedule. If you prefer to follow our schedule for better results, but want to delay the start — or if you slip off the schedule at any point, you can always ask us to restart the Program within the 12 months.




How much time should I commit to the program?


We surveyed our students from past sessions to find out what they thought the best time length was for the program. It turned out that the most popular program length is three months. That is why we asked neuroscientists to help us develop a teaching methodology for this particular timeframe. If you choose to follow the schedule, then you’ll need to dedicate approximately 7 hours a week to study the Program. How much time you decide to spend on tests, assignments, and extracurricular studying, is up to you. If you slip off the schedule at any point, we can always restart it for you.




Are tests and assignments mandatory?


It depends on the type of the certificate you wish to receive. All students may be granted the Attendance Certificate regardless of whether they choose to pass the tests and complete assignments or not. If you want a certificate reflecting your level of knowledge after the completion of a Program or Course, you need to earn certain number of points. You can find the grading in the description of each Program and Course.




Will I have access to the Program materials after the 12 months?


The venture capital industry is very fluid, and changes may happen rapidly. We keep updating and enriching our materials as we go. To make this process sustainable, we offer a further annual subscription of only $199 for access to all of the materials in the Program after the 12 months since your initial enrollment, has elapsed.




Do you update your content?


Yes! Constantly updated content with recent case studies, regulation changes, and advice from seasoned venture capitalists, is one of our main values and competitive advantages.




What is your refund policy?


We offer a refund of the tuition fee minus $250 admission fee upon receipt of a cancellation request within five (5) days after the official start of the Program.




Is the content of the Programs different?


Programs consist of several modules, some of which are included in all the programs. Such modules have the same core content, which may differ in depth depending on the Program. For example, for legal documents required for an investment deal, the Venture Capital Associate Program covers a term sheet only, while the Venture Capital Executive Program covers the entire set of legal documents. Here is a comparison table of the programs’ outlines.




How do I schedule my sessions with a coach?


Upon enrollment in the Program with coaching, you will need to let us know which days and time slots are most convenient for you to work with a coach. We discuss these options with our coaches and will then connect you with a coach who can align with your schedule, or alternatively give you a choice of two or more coaches who may be available for you. Once connected, you can schedule your sessions directly with the coach. From that point on, we do not interfere in your communication with your coach, and you are welcome to continue working with the coach directly after completion of the program, according to terms that you can define together.




Do I have access to all the materials after enrollment?


The Program consists of several modules (see full syllabus), which you will be able to access according to our schedule. All modules will become available within the first three months. After that, you will have access to all of the materials and their updates within the next nine months.





Hint 1


The clock shows you when the test started. So the time when the next candy started its test, the previous one finished it. De klok laat zien wanneer de test is begonnen. Dus de tijd dat het volgende snoepje met zijn test begon, maakte het vorige af.




Hint 2


That means the first candy only lasted 10 minutes. Dat betekent dat het eerste snoepje maar 10 minuten duurde.




Hint 3


The last candy is tricky. The test started at 55 min. But how long did all the tests combined go? Het laatste snoepje is lastig. De test begon op 55 minuten. Maar hoe lang gingen alle tests samen?




Hint 4


It all lasted for an hour, so the last candy lasted for 5 minutes. Het duurde allemaal een uur, dus het laatste snoepje duurde 5 minuten.




Answer


10, 15, 15, 15, 5





Hint 1


The price tag beneath the cupcakes shows you how much the whole pack costs. From that, you can figure out how much each individual cupcake cost. Het prijskaartje onder de cup cakes laat zien hoeveel het hele pakket kost. Daaruit kunt je berekenen hoeveel elke individuele cup cake kost.




Hint 2


Look at the first pack of cupcakes. They are the same, and 4 of them cost 12. So how much would only one cost? Kijk naar het eerste pak cup cakes. Ze zijn hetzelfde, en 4 van hen kosten 12. Dus hoeveel zou er maar één kosten?




Hint 3


It's 3! Now, if that cupcake costs 3, how much would a chocolate one cost, based on the next pack of three cupcakes? Het is 3! Als die cup cake nu 3 euro kost, hoeveel zou een chocolade cup cake dan kosten, gebaseerd op het volgende pakket van drie cup cakes?




Hint 4


Replace the cupcakes you already know the cost for with a number, and subtract this number from the sum. Vervang de cup cakes waarvan u de kosten al kent door een getal en trek dit getal af van de som.




Answers


Pink is 3, brown is 5, violet is 7, strawberry is 10 Roze is 3, bruin is 5, violet is 7, aardbei is 10





Hint 1


Count the number of layers in the cakes. Do you see how they are changing? Tel het aantal lagen in de taarten. Zie je hoe ze veranderen?




Hint 2


The first one has just 1 layer. The next - 2. Then 4, then 7... De eerste heeft slechts 1 laag. De volgende - 2. Dan 4, dan 7 ...




Hint 3


1+1=2. 2+2=4. 4+3=7. 7+4=11.




Hint 4


Each time the cook adds +1, +2, +3, +4… what's next? Elke keer dat de kok +1, +2, +3, + 4 toevoegt ... wat volgt er nu?




Hint 5


...+5, +6.




Hint 6


16, 22





Hint 1


Compare the paw-prints. We are looking for two bears of certain sizes. Vergelijk de pootafdrukken. We zijn op zoek naar twee beren van bepaalde maten.




Hint 2


Find the second largest and the second smallest paw-print and follow it to the honey. Zoek de op een na grootste en de op een na kleinste pootafdruk en volg deze naar de honing.




Answer


Bee zero, bee lux





Hint 1


How do you think, which of these cookies are tastier than the others, judging by the amount that was eaten? Hoe denk je, welke van deze koekjes zijn lekkerder dan de andere, te oordelen naar de hoeveelheid die is gegeten?




Hint 2


The more of the cookie someone ate - the tastier it is, of course! Hoe meer koekjes iemand at, des te lekkerder is het natuurlijk!




Hint 3


Now, compare the partially eaten cookies to the whole ones. The colorful sprinkles on top of it will tell you which is which. Vergelijk nu de gedeeltelijk opgegeten koekjes met de hele. De kleurrijke hagelslag erop zal je vertellen welke dat is




Answer


1-2-5-6-3-4





Hint 1


The price tag beneath the cupcakes shows you how much the whole pack costs. From that, you can figure out how much each individual cupcake cost. Het prijskaartje onder de cup cakes laat zien hoeveel het hele pakket kost. Daaruit kunt je berekenen hoeveel elke individuele cup cake kost.




Hint 2


Look at the first pack of cupcakes. They are the same, and 4 of them cost 12. So how much would only one cost? Kijk naar het eerste pak cup cakes. Ze zijn hetzelfde, en 4 van hen kosten 12. Dus hoeveel zou er maar één kosten?




Hint 3


It's 3! Now, if that cupcake costs 3, how much would a chocolate one cost, based on the next pack of three cupcakes? Het is 3! Als die cup cake nu 3 euro kost, hoeveel zou een chocolade cup cake dan kosten, gebaseerd op het volgende pakket van drie cup cakes?




Hint 4


Replace the cupcakes you already know the cost for with a number, and subtract this number from the sum. Vervang de cup cakes waarvan u de kosten al kent door een getal en trek dit getal af van de som.




Answers


Pink is 3, brown is 5, violet is 7, strawberry is 10 Roze is 3, bruin is 5, violet is 7, aardbei is 10





Hint 1


How do you think, which of these cookies are tastier than the others, judging by the amount that was eaten? Hoe denk je, welke van deze koekjes zijn lekkerder dan de andere, te oordelen naar de hoeveelheid die is gegeten?




Hint 2


The more of the cookie someone ate - the tastier it is, of course! Hoe meer koekjes iemand at, des te lekkerder is het natuurlijk!




Hint 3


Now, compare the partially eaten cookies to the whole ones. The colorful sprinkles on top of it will tell you which is which. Vergelijk nu de gedeeltelijk opgegeten koekjes met de hele. De kleurrijke hagelslag erop zal je vertellen welke dat is




Answer


1-2-5-6-3-4





Hint 1


The clock shows you when the test started. So the time when the next candy started its test, the previous one finished it. De klok laat zien wanneer de test is begonnen. Dus de tijd dat het volgende snoepje met zijn test begon, maakte het vorige af.




Hint 2


That means the first candy only lasted 10 minutes. Dat betekent dat het eerste snoepje maar 10 minuten duurde.




Hint 3


The last candy is tricky. The test started at 55 min. But how long did all the tests combined go? Het laatste snoepje is lastig. De test begon op 55 minuten. Maar hoe lang gingen alle tests samen?




Hint 4


It all lasted for an hour, so the last candy lasted for 5 minutes. Het duurde allemaal een uur, dus het laatste snoepje duurde 5 minuten.




Answer


10, 15, 15, 15, 5





© 2019 NoxBox is a brand name of Rena Beheer BV

Terms and Conditions

NOXBOX on Facebook

EMAIL: 

STOCKISTS: